Nieoczekiwana zamiana miejsc. To Chiny importują z Polski

Polska jest jednym z największych europejskich producentów zabawek. W 2024 ich eksport do Chin wzrósł prawie 4-krotnie. 

2025-05-26, 10:02

Nieoczekiwana zamiana miejsc. To Chiny importują z Polski
Zabawki w sklepie. Foto: Bartłomiej Magierowski/East News
  • Polska czwartym producentem zabawek w UE
  • Eksport polskich zabawek do Chin wzrósł o 392 procent

Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem wartości produkcji zabawek. Trafiają one głównie na inne rynki unijne, ale w ostatnim roku zdecydowanie najmocniej wzrósł ich eksport do Chin. 

Dziennik "Rzeczpospolita" napisał, powołując się na dane International Trade Center, że w 2024 roku wartość polskiego eksportu zabawek wyniosła 2,6 mld euro. Oznacza to 12-proc. spadek rok do roku, ale spadek ten to część szerszego trendu.

"Jak zauważa firma Akcenta, globalny eksport zabawek w 2024 roku spadł o 5 proc., a sześć z dziesięciu największych rynków zanotowało wyniki gorsze niż w 2023 roku" - twierdzi dziennik. 



Głównym odbiorcą polskich zabawek są Niemcy, Czechy, Francja oraz inne rynki unijne. O 13 proc. rok do roku, do 78 mln euro, wzrósł eksport do USA, a rekordowo, bo aż o 392 proc. – w przypadku sprzedaży do Chin. Ten rynek nadal odbiera jednak stosunkowo niewielką części polskiej produkcji, bo za 23 mln euro. Gwałtowny wzrost eksportu do Chin nie dał rady więc zmienić ogólnego obniżenia się eksportu polskich zabawek. 

"Mimo umiarkowanego spadku eksportu w 2024 roku polska branża zabawkarska zachowała stabilność i silną pozycję na rynkach zagranicznych. Obniżenie wartości eksportu o 12 proc. to efekt globalnego spowolnienia, które dotknęło większość największych eksporterów na świecie. Polski sektor zabawek to dziś dojrzała branża o stosunkowo stabilnym popycie i szerokim gronie odbiorców" - powiedział "Rzeczpospolitej" Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Chiny są największym producentem zabawek na świecie odpowiadając za około 80 proc. produkcji. Import zabawek z Chin obłożony jest, w większości, cłem o wysokości 4,7 proc. 

Czytaj także: 

Źródło: PAP/Rzeczpospolita/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej
OSZAR »