Śpisz więcej niż 8 godzin? To może niszczyć twój mózg

Amerykańscy naukowcy odkryli, że nie tylko niedobór snu, ale również jego nadmiar może postarzać mózg, a tym samym zwiększać ryzyko wystąpienia demencji.

2025-05-19, 19:50

Śpisz więcej niż 8 godzin? To może niszczyć twój mózg
Badanie mózgu / zdjęcie poglądowe. Foto: PAP/DPA/Waltraud Grubitzsch

Nadmiar snu

Naukowcy z Centrum Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Teksańskim przedstawili popartą badaniami tezę, że spanie średnio dziewięć godzin w ciągu doby może przyspieszyć starzenie się mózgu. A to może doprowadzić na dalszym etapie życia do problemów z pamięcią.

"Długi czas snu może być wczesnym i potencjalnie odwracalnym czynnikiem ryzyka choroby kradnącej pamięć" - nawiązuje do demencji "Daily Mail".

Czytaj także:

Badanie objęło 1853 zdrowych dorosłych w wieku 27-85 lat. Jego celem było sprawdzenie, w jaki sposób czas snu wpływa na ich zdolności poznawcze. Brytyjski dziennik podaje, że funkcje poznawcze sprawdzano co cztery lata. Brano pod uwagę następujące parametry pomiarów pamięci:

REKLAMA

  • rozumowanie werbalne
  • świadomość wizualno-przestrzenna
  • czas reakcji 

Ponadto, osoby biorące udział w badaniach, co cztery lata wypełniały szczegółową ankietę. Opisały w niej m.in. liczbę godzin, którą przespały każdej nocy. "Wyniki pokazały, że średnio osoby, które spały dziewięć lub więcej godzin na noc (w ciągu dwudziestoletniego badania), uzyskały znacznie gorsze wyniki we wszystkich testach poznawczych" - relacjonuje "Daily Mail".

Osoby z depresją skłonne spać dłużej

Badanie wykazało, że najgorsze wyniki "uzyskały osoby, które wykazywały objawy depresji, a jednocześnie spały średnio dziewięć lub więcej godzin na dobę". I że zaburzenia nastroju wyzwalają wzorce nadmiernego snu. Jednak w ocenie ekspertów, to nie sam sen, tylko "depresja może być przyczyną pogorszenia funkcji poznawczych u tych pacjentów".

Czytaj także:

Naukowcy wskazują, że nie tylko osoby z zaburzeniami nastroju są narażone na ryzyko nadmiernego odpoczynku. Funkcje poznawcze osłabiły się także w przypadku osób, które nie wykazywały oznak depresji, a zarazem spały dziewięć bądź więcej godzin dziennie. - Zaburzenia w czasie trwania snu i wzorcach przyczyniają się do zwiększonego ryzyka deficytów poznawczych i choroby Alzheimera - mówi neurolog prof. Peter Young, cytowany przez "Daily Mail".

REKLAMA

"Najnowsze ustalenia odzwierciedlają wyniki poprzednich badań, w tym raportu (obejmującego 10 lat), który wykazał, że spanie przez średnio ponad osiem godzin na dobę wiązało się z alarmującym 64-procentowym wzrostem ryzyka demencji" - czytamy.

Źródło: Daily Mail/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej
OSZAR »