Terapie dożylne. "Żyły nie są zasobem odnawialnym chorego"
Pielęgniarz Grzegorz Cichowlas i pielęgniarka infuzyjna Anna Gąsior mówili w Polskim Radiu 24 w o swoich doświadczeniach z opieką nad seniorami oraz pacjentami ze Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie.
2025-05-19, 20:00
Istnieje wiele sposób infuzyjnego (przez zastrzyki) leczenia chorych, przez podawanie im w ten sposób leków, ale także wody i pożywienia. W nowoczesnych metodach dożylnego podawania leków chodzi o zapewnienie pacjentowi jak największego poziomu komfortu, aby zabiegi jak najmniej bolały. Chodzi także o takie wkłuwanie się w żyły, aby były w jak najlepszym stanie podczas długotrwałej kuracji, by nie dochodziło do ich zapaleń i innych powikłań.
Posłuchaj
- Duże znaczenie ma to, w jaki sposób przeprowadzona jest terapia infuzyjna. Dlatego tak ważna jest wiedza i doświadczenie. Żyły nie są zasobem odnawialnym chorego, muszą mu wystarczać na resztę jego życia, bo każde pobranie krwi powoduje ich niszczenie - powiedział Grzegorz Cichowlas.
W opinii Anny Gąsior pacjenci onkologiczni, z otyłością w wieku senioralnym, mogą mieć problemy przy częstych zabiegach infuzyjnych. Chodzi o konieczność wykonania większej liczby prób, aby zyskać tzw. dostęp naczyniowy, niezbędny przy wielu terapiach.
REKLAMA
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Goście: Grzegorz Cichowlas (pielęgniarz)i Anna Gąsior (pielęgniarka infuzyjna).
Data emisji: 19.05.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24/k
REKLAMA
Polecane
REKLAMA